Mardin Müzesi koleksiyonunda bulunan aralarında 600  yıllık  geçmişi bulunan halı ve kilimler müze laboratuvarında 5 uzmanı tarafından elden geçirilerek mekanik temizlik işlemleri yapıldı.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

DHA

Müzedeki 5 uzman tarihi değeri büyük halıların maddesel ve teknolojik özelikleri kadar yapısını ve taşıdığı dekoratif öğelere özgün niteliklerine bağlı kalarak korumayı amaçlayan Konservasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Aralarında İran halı ve kilimlerinin de bulunduğu koleksiyondaki parçaların tüylerinin arasına giren maddeler tek tek çıkarıldı. 5 restoratörün günlerce süren bu çabası ardından halı ve kilimler ambalajlanarak depoya kaldırıldı. Düzenli olarak her yıl veya 2 yılda bir yapılan bu çalışmalarla halı ve kilimlerin korunduğu belirtildi. Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan , Türkiye’de müze bünyesinde kurulan ilk ve tek analiz laboratuarına sahip olduklarını söyledi. Erdoğan , şu bilgileri verdi:

Laboratuvarımızda restoratörlerimiz tarafından tüyler arasına giren maddelerin tek tek çıkarılması gibi en ince detaylar gözetilerek mekanik temizlik işlemleri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =