Mazda, dizel gibi çalışan benzinli motor üretti

Skyactiv-X  benzinli  motorunu tanıtan Japon üretici  Mazda  , yüzde 30 daha fazla tork sunan yeni teknolojide  benzinli  araçlarda yaklaşık yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlamayı başardı.

haber7
0

Japon  otomobil  üreticisi Mazda , yeni nesil Skyactiv-X  benzinli  motorunu tanıttı.  dizel  motorlar kadar verimli olduğu belirtilen ve yerini aldığı motora göre yüzde 30 daha fazla tork sunan yeni teknoloji , içten yanmalı motorlar için bir yenilik olarak sıkıştırmalı ateşleme sistemi ile çalışıyor.

Mazda , 2019 yılındaki araç modellerine yerleştireceği bu ünite ile söz konusu teknolojiyi seri üretim otomobillerinde kullanan ilk marka olacak. 

Motorun çalışma prensibi dizellerde olduğu  gibi  , yakıt-hava karışımının yüksek basınç ile pistonlar tarafından sıkıştırılıp ani şekilde yanması üzerine kurulu. Skyactiv-X , mevcut motora göre yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlayacak. 

Yeni  motor  teknolojisi , aynı zamanda  Mazda  nın 2008 yılındaki benzer motorlarına nazaran da yüzde 35-45 daha yüksek verimlilikle çalışıyor.

Mazda Başkan Yardımcısı Akira Marumoto , Skyactiv-X’in diğer markalara tedarik edilmeyeceğini belirtirken ,  otomobil  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =