SMA hastalığında 'akraba evliliği' uyarısı!

Prof. Dr. Haydar Bağış , genetik bir hastalık olan  SMA  ile ilgili , "Akraba evliliklerinden uzak durulması gerekiyor" dedi

haber7
0

Adıyaman Üniversitesi  Tıp Fakültesi   Tıbbi Genetik  Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haydar Bağış , genetik bir hastalık olan SMA ile ilgili , "Akraba evliliklerinden uzak durulması gerekiyor" dedi.

İHA nın haberine göre; Prof. Dr. Haydar Bağış ,  Tıbbi Genetik  polikliniğine  SMA  hastası olan birçok ailenin başvurduğunu ve bunlara genetik analiz yaptıklarını kaydetti.

SMA hastalarının tedavisinde kullanılan ilacın dozunun 125 bin dolar olduğuna işaret eden Genetik Uzmanı Prof. Dr. Haydar Bağış ,  SMA  nın genetik bir hastalık olduğunu ve bu ölümcül kas erime hastalığını engellemenin yollarından birinin ise  akraba  evliliklerinden uzak durmak olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Haydar Bağış , "Aile içinde ve yakın akrabalarında bu tür  SMA  hastası bebek ve çocuklar varsa mutlaka genetik test yaptırmaları gerekir. Bu gibi aileler kontrollü çocuk sahibi olabilirler. Bunun için  SMA  hastalığını taşımayan embriyoların genetik analizi yapıldıktan sonra annelere ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =