Termometreler 49'u gösterdi! Uyarı geldi

Yaz mevsiminin 4 ayı aşırı sıcak ve sürekli yüksek nemli geçen Adana'da bugün meteroloji kayıtları gölgede 41 , yol termometreleri ise 49 dereceyi gösterdi.

haber7
0

İlgili kurumlar ve uzmanlar Sıcak çarpması konusunda uyarılar yaparken , kentte başına devamlı su dökenler , parklarda ağaç gölgelerinde dinlenenler ve sulama kanallarına girenler dikkat çekti. Nemin gün içinde düşük olması hissedilen sıcaklığı fazla artırmadığı ancak , hafta sonuna kadar bölgede geceleri yine yüzde 80 in üzerinde nisbi nem oranı olacağı tahmini yapıldı.

UYARILAR

Uzmanlar , havadaki nisbi nemin terleme sırasında deri üzerinde buharlaşmayı geciktirdiğini , buharlaşmayı sağlayacak ısının vücuttan alındığını ve vücun böylece soğuyabildiğini , nemli ortamın bu nedenle farklı yaşlardaki insanlarda farklı riskler doğurduğuna dikkat çekiyor. 17 yaşındaki bir kimsede ısı krampı (kasılması) halinde görülen etki , 40 yaşındaki bir kimsede ısı yorgunluğu (bitkinliği) , 60 yaşın üzerindeki bir kimsede ise ısı/güneş çarpması şeklinde etki yapabildiğne dikkat ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =