Meşhur Zigana Tüneli'nin hayrete düşüren özelliği

 Zigana  Dağı geçidinde 30 yıldır hizmet veren bin 702 metre uzunluğundaki  Zigana  Tüneli’nin iç aydınlatmasının Türkiye’de başka bir örneği yok.

haber7
0

Antik çağlardan beri ticaret yolları üzerindeki en önemli geçitlerden olan  Zigana  Dağı geçidinde 1987 yılında dönemin Başbakanı merhum Turgut Özal tarafından hizmete açılan  Zigana  Tüneli’nin iç aydınlatması tünelin  Gümüşhane  girişinden yarıya kadar  Gümüşhane  Çoruh  EDAŞ  , yarıdan sonrası  Trabzon   EDAŞ  tarafından aydınlatılıyor. Tünelin her iki ucunda da kurulu bulunan ayrı trafolardan beslenen elektrikle aydınlatılan tünel , bazı günler meydana gelen arızalar nedeniyle yarısı aydınlık yarısı da karanlık duruma düşebiliyor.

Aydınlatma ve bakım işlemlerinin Karayolları tarafından yapıldığı tünelde harcanan elektriğin faturaları da  Gümüşhane  ve Trabzon’daki kurumlara ayrı ayrı ödeniyor.

Yolu kullanan sürücüler durumu ’ilginç’ olarak nitelendirirken , sık sık yolu kullanan Adnan Aydın , "Tünelde bazı zamanlar lambaların yarısı yanık oluyor. Biz bunu sorduğumuzda elektriğin tünelin yarısına kadar Gümüşhane’den diğer yarısının da Trabzon’dan verildiğini söylediler. Bu olay oldukça ilginç bir olay" dedi.

AYRI TRAFOLARDAN ENERJİLENDİRİLİYOR

Gümüşhane Çoruh  EDAŞ  İl Müdürü Fatih Balta ise 1987 yılından beri hizmet veren  Zigana  Tüneli’nde inşaatın çift taraflı başlaması nedeniyle enerji temininin de o zamandan beri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =