Ünlü tarihçi Halil İnalcık kabri başında anıldı

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü  İbrahim Kalın , Fatih Camisi haziresinde  İnalcık  ın ilmine , kişiliğine , mirasına  yakışır bir yerde defnetme imkanı olduğunu belirterek , "İnşallah burada Osmanlı  tarihinin

milliyet
0

AA

Tarihçilerin Kutbu olarak bilinen ve geçtiğimiz yıl vefat eden  Halil   İnalcık için , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın talimatıyla yapımına başlanan   Ulema  kabri  tamamlandı.

Fatih Camisi haziresinde  İnalcık  ın  kabri   başında  düzenlenen törene ,  Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın , İstanbul  Valisi Vasip Şahin , İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz ,  İnalcık  ın  kızı Günhan  İnalcık  , talebeleri , bazı yazar ve sanatçılar katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın  burada yaptığı konuşmada ,  Halil  İnalcık’a rahmet dileğinde bulunarak , kendisinin  sadece Türk tarihçiliğinin değil , aynı zamanda hukuk ve siyasi tarihçiliğin de  abide şahsiyeti olduğunu belirtti.

"Büyük bir ilim çınarı olarak , yıllarca okuduk"

Kalın , İnalcık’ın geride bıraktığı eserlerin yollarını aydınlatmaya  devam edeceğini vurgulayarak , şunları söyledi: “Ben de tarih okumuş  birisi olarak ,  Halil  İnalcık’ı ilk okumaya başladığım zaman eserlerinin derinliği  karşısında büyük heyecan duymuş bir gençtim. Eserlerini daha 1940’lı yıllardan  itibaren yayınlamaya başlamış büyük bir ilim çınarı olarak , yıllarca okuduk ve  okumaya devam ettik. Kendisi sadece Osmanlı , Türk tarihini araştırmakla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =