Bilecik te karabuğday hasadı başladı

KARSADER Yönetim Kurulu Başkanı ve Proje Koordinatörü Sürmeli "Ürünün maliyeti , ekolojik olarak uyumu ile ilgili ortaya çıkaracağımız raporları satır satır göreceğiz ,  karabuğday  üretiminde Türkiye de ambar olmayı düşünüyoruz" de

milliyet
0

AA

Bilecik in Gölpazarı ilçesine bağlı Kurşunlu , Beşevler ve Bolatlı köylerinde ekimi yapılan karabuğdayın hasadına başlandı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı , Ankara Üniversitesi

KARSADER Yönetim Kurulu Başkanı ve Proje Koordinatörü Yasemin Sürmeli , AA muhabirine yaptığı açıklamada , 4 yıl önce filizlerin mucizeleri kapsamında  karabuğday  üretiminin ülkede yaygınlaşması , benimsenmesi ve kadın çiftçilerin gelir düzeylerinin artırılması amacıyla çıktıkları yolda ilk  hasadı  almanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Sürmeli , yapılan çalışmalarda ürünün ekolojik olarak bu bölgeye uyum sağladığının belirlendiğini vurgulayarak , inanılmaz sonuçlar elde ettiklerini dile getirdi.

Bölgenin  karabuğday  üretiminde bir merkez olabileceğine işaret eden Sürmeli , şunları kaydetti:

"Ürünün maliyeti , ekolojik olarak uyumu ile ilgili ortaya çıkaracağımız raporları satır satır göreceğiz ,  karabuğday  üretiminde Türkiye de ambar olmayı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 9 =