Kilis in ilk zeytinyağı ihracatı Katar a

Türkiye nin önemli zeytin üretim merkezlerinden  Kilis  , stoklarında bulunan son  zeytinyağı  ile bugüne kadarki ilk ihracatını  Katar  a yapacak.

milliyet
0

AA

Kilis zeytini , Valilik öncülüğünde , GAP İdaresi Başkanlığı ve İpekyolu Kalkınma Ajansı desteğiyle yurt dışında pazar ağını kuruyor. Bu kapsamda ABD de tanıtım programları düzenleyen  Kilis  Organik Zeytin Üreticileri Birliği ,  zeytinyağı  üretim ve ihracatında da söz sahibi olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çerçevede ABD ile  zeytinyağı   ihracatı  konusunda anlaşmaya varan birlik , olumsuz hava koşulları nedeniyle rekoltenin yüzde 60 düşmesi dolayısıyla sıkıntı yaşıyor.

Stoklarında 10 ton  zeytinyağı  kalan  Kilis  Organik Zeytin Üreticileri Birliği , ilk ihracatını ise  Katar  a yapma kararı aldı.

AVRUPA YA ZEYTİN ,  Katar  A ZEYTİNYAĞI

Kilis Organik Zeytin Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Polat ,  yaptığı açıklamada ,  Kilis  in , Türkiye deki zeytin üretiminde yüzde 26 lık paya sahip olduğunu söyledi.

Polat , son yıllarda hava şartlarından dolayı istenilen rekoltenin elde edilememesine rağmen  Kilis  zeytinin tanıtılması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =