Niğde de turfanda patates hasadı başladı

TÜRKİYE de  patates  üretiminde geçen yıl 892 bin ton rekolte ile ilk sırada yer alan  Niğde  de ,  turfanda  patatesin hasadına başlandı.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

DHA

Altunhisar İlçesi nde ilk  hasadı  yapılan patatesin birinci kalitesi tarlada 35-55 kuruştan satılırken , ikinci kalite ürün ise 15 kuruş ile 25 kuruştan alıcı buldu.  Altunhisar İlçe Ziraat Odası Başkanı Ali Atasoy , patatesin tarlada 1 liradan satılması gerektiğini mevcut fiyatlarla çiftçinin zarar ettiğini söyledi.  patates  üreticisinin geçen yıl da zarar ettiğini belirten Başkan Atasoy , "Patatesi tarlada 1 TL ye satmalıyız ki zararımızı karşılayabilelim.  Şu anda  turfanda   patates  sökümü yapıyoruz ve tarlada 35 kuruş ile 55 kuruşu satıyoruz. Bu gidişle çiftçilerimiz patateslerini tarlada sökmeyip ürününü tarlada bırakacak. Geçen yıl zarar eden üretici borç ile ektiği patatesten bu yıl da para kazanamaz ise borç batağına düşecek"dedi.

İlk hasatta 1 dekardan 3 ile 3.5 ton  patates  elde ettiklerini ifade eden Atasoy , "Bu sezon patatesin maliyeti 40 kuruşa dayandı.  Niğde  de ilk söküm olmasına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 6 =