Türkiye ile Rusya arasındaki  şehitlik  anlaşması yürürlüğe girdi

 Rusya  ,  Türkiye  ile 2012 de imzalanan  şehitlik  anlaşmasının  yürürlüğe  girdiği duyurdu.  Türkiye  mart ayında uygulamaya başlamıştı.

milliyet
0

Türkiye ile  Rusya  arasında imzalanan  şehitlik  anlaşması yürürlüğe girdi Rusya hükümetinden yapılan açıklamada , 3 Aralık 2012 de imzalanan hükümetlerarası anlaşmanın dün itibarıyla  yürürlüğe  girdiği ifade edildi. Sputnik in haberine göre açıklamada , "Taraflar , ülkelerin ulusal ve dini gelenekleri göz önünde bulundurarak topraklarında bulunan mezarların düzenlenmesini , bakımını ve korunmasını sağlayacak" denildi.

Anlaşma ile 1. Dünya Savaşı yıllarında esir düşen ve kamplarda hayatlarını yitirerek  Rusya  nın Krasnoyarsk bölgesinde defnedilen Türk askerleri için  şehitlik  anıtı inşa edilecek. Anlaşma ile ayrıca , Vladivostok , Petrevski ve Hirov şehirlerinde bulunan Türk askerlerinin mezarlarının künye tespitinin yapılması ve bu şehirlerde de birer anıt inşa edilmesi de amaçlanıyor.

Söz konusu anlaşma 3 Aralık 2012 tarihinde Başbakanlar düzeyinde gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyi 3. toplantısında Dışişleri Bakanları tarafından ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 3 =