İran, petrol araştırmalarını Ruslara devrediyor

İran'ın güneybatısında yer alan Huzistan eyaletindeki  Şadgan  ve  Rag Safid  sahalarında  Petrol  ve gaz araştırmaları ,  Rus   Petrol  Şirketi Zarubezhneft'e devredildi.

haber7
0

İran resmi haber ajansının (İRNA)  İran  Milli  Petrol  Şirketi ne (NIOC) dayandırdığı haberine göre ,  Zarubezhneft  ile imzalanan anlaşmayla ,  Şadgan  ve  Rag Safid  sahalarındaki gaz ve  Petrol  araştırmaları  Rus  şirkete verildi.

Anlaşma gereği ,  Zarubezhneft  şirketinin Huzistan eyaletinde yer alan sahaların geliştirilmesi ve  Petrol  araştırmaları için projelerini en geç 9 ay içerisinde NIOC ye sunması gerekiyor.

İran ,  Petrol  anlaşmaları için getirdiği yeni model "Iran Petroleum Contract" (IPC) kapsamında , 100 milyar dolar değerinde olan 49  Petrol  ve doğal gaz sahasını yabancı yatırımcılara açmıştı.

Bugün imzalanan mutabakatın ,  Rus   Zarubezhneft  şirketi ile yapılan 8 inci anlaşma olduğu kaydedilirken , Rusya nın Gazprom ve Russneft şirketleriyle de  Petrol  araştırmaları konusunda varılan mutabakatların henüz imza aşamasına geçmediği belirtiliyor.

NIOC , iki hafta önce , bölgenin en büyük doğal gaz sahası Güney Pars ın 11. safhasının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 7 =