Dünya mirası Afrodisyas

Polonya nın Krakow şehrinde gerçekleştirilen UNESCO 41.  Dünya  Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’nin  Dünya  Kültür  mirası  Kalıcı Listesi’ne aday gösterdiği  Afrodisyas  Arkeolojik Alanı’nın , UNESCO  Dünya  Miras Listesi’ne kayde

hurriyet
0

Afrodisyas Antik Kenti’nin  Dünya  Miras Listesi’ne kaydedilmesiyle Türkiye’nin UNESCO Kültür Mirasi’ndaki varlık sayısı 17 oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılında düzenlenecek olan UNESCO 42.  Dünya  Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’nin adayını Göbeklitepe Arkeolojik Alanı olarak belirledi.  Afrodisyas  , Geyre Vakfı ve  Afrodisyas  kazı ekibi tarafından uzun zamandır titizlikle üzerinde çalışılan alan yönetimi planı ve gezi rotası düzenlemesi tamamlanarak UNESCO’ya dosya olarak sunulmuştu.

Aydın’ın Karacasu ilçesindeki  Afrodisyas  , Eski Yunan ve Roma dönemlerine ait en görkemli antik kentlerden biri. Tarihte kentin en önemli tanrıçası olan Afrodit tapınağı ile ünlü olan  Afrodisyas  , MÖ II. yüzyıldan MS 6. yüzyıla kadar görkemini korudu. Kentin kesintisiz olarak bu kadar uzun yerleşim görmüş olması , antik dönemde pek çok önemli gelişmeye tanıklık etmesi açısından da önem taşıyor.

ARA GÜLER TESADÜFEN KEŞFETTİ

1958 yılında Aydın’ın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =