Warner Bros. Tolkien in varislerine 80 milyon dolar ödeyecek

Amerikan film şirketi  Warner   Bros  un (WB) , Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit romanlarının yazarı J.R.R. Tolkein in varislerinin , ticari ürün haklarının kullanımıyla ilgili açtığı davada , 80  milyon   dolar  tazminat ödemeyi kabul etttiği bildiri

hurriyet
0

BBC de yer alan habere göre , WB , Tolkein in kızı Priscilla  Tolkien  in sahibi olduğu vakfın , kitapların yayıncısı HarperCollins ile stüdyonun , eserlerin ticari ürün satış haklarını suistimal ettiği gerekçesiyle açtığı davada , varılan adli uzlaşma anlaşması kapsamında muhataplarına 80  milyon   dolar  ödemeyi kabul etti.

WB , fantastik edebiyatın başyapıtı sayılan eserlerin ürün satış haklarını film haklarıyla birlikte 1969 da elde etmişti. Fakat davalılar ürün satış haklarının yalnızca somut metalarla ilgili olduğunu , stüdyonun romanların karakter ve kavramlarını video oyunlarında , cep telefonu uygulamalarında ve hatta kumar makinesi figürlerinde kullanarak söz konusu hakları suistimal ettiğini iddia etmişti.

Aile , 2012 de stüdyoya adli masraflar dahil 80  milyon   dolar  tazminat davası açmıştı. Stüdyo , söz konusu adli uzlaşmayla 5 yıl sonra da olsa talebi kabul etmiş oldu.

Yüzükleri Efendisi roman serisi , Yeni Zelandalı yönetmen Peter Jackson tarafından 2001-2003 yılları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =