Sınırda hazırlıklar sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) grupları ile Afrin ve çevresindeki PYD/YPG’ye yönelik kapsamlı harekât hazırlığı Rusya ve ABD ile yapılan temaslarla sürerken , bölgedeki tansiyon giderek yükseliyor.

milliyet
0

NAMIK DURUKAN-DAĞHAN KOZANOĞLU Kilis

Saldırı endişesi yaşayan PYD , saldırı yapılacak olası noktalara takviye yapıyor.
Afrin bypass edilecek
TSK desteğinde ÖSO tarafından Afrin ve çevresindeki YPG güçlerine yönelik olası kapsamlı harekât hazırlıkları sürerken , El-Bab harekâtında olduğu gibi operasyona “Fırat Kalkanı” benzeri bir isim konulacağı öğrenildi. Olası harekâtın Ezaz , Mare ve İdlip bölgesinden başlanacağı , bu kapsamda harekâta içinde Arap ve Türkmenlerin de yer alacağı ÖSO gruplarının katılacağı ileri sürüldü. Harekâta Türkiye de gerektiğinde karadan özel birliklerce destek verilecek. Harekât , Azez ve Mare’de başlatılıp geçen yıl ÖSO’dan alınan stratejik önemi bulunan Tel Rifat kasabası ile Mınık askeri havaalanının alınması ile son bulacak. Bu alanların alınması ile bölgedeki hedeflenen güvenlik koridoru gerçekleşecek. Harekâtta Afrin’in bypass edilmesi de değerlendirilirken Cerablus’tan Akdeniz’e kadar bir koridor açılmış olacak. 
Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı’na paralel uzanan Azez hattından Reyhanlı’nın Cilvegözü Sınır Kapısı’na kadar ulaşan 130 kilmetrelik sınır şeridinde TSK tarafından yoğun güvenlik önlemleri alındı. Sınır hattındaki askeri mevziler güçlendirilirken , PYD’nin karşıdaki mevzileri ve kontrol noktaları yakın takibe alındı. 
ÖSO grupları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =