40 derecelik sıcaklar rekor kırdıracak

Aşırı  sıcaklar  nedeniyle artan  klima  kullanımının Türkiye’nin günlük elektrik tüketimini 950 milyon kilovatsaate çıkararak tarihi bir  rekor  kırması bekleniyor

haber7
0

Türkiye’yi etkisi altına alan ve dereceleri zorlayan Afrika sıcaklarından bunalan vatandaş klimalara yüklendi. Klimaların devreye girmesiyle  elektrik tüketimi  bir anda fırladı.

Günlük  elektrik tüketimi  , perşembe günü 872.7 milyon kilovatsaate çıktı. Dünkü tüketim için öngörülen rakam , 890- 900 milyon kilovatsaat. Temmuz ve özellikle ağustosta tüketimin tüm zamanların rekorunu kırarak 950 milyon kilovatsate ulaşması , milyar kilovatsaatlik düzeye yaklaşması bekleniyor. Vatandaşın yanı sıra oteller , hastaneler , kamu binaları ve diğer birimlerle birlikte gelen yoğun  klima  yükü , elektrik tüketiminin bir anda sıçramasına yol açtı. 1 Haziran’da 753 milyon , 15 Haziran’da 788 milyon kilovatsaat olan günlük  elektrik tüketimi  , perşembe günü 872.7 milyon kilovatsaate çıktı. Tüketim artışı dün de devam etti. Dünkü tüketim için öngörülen rakam 890-900 milyon kilovatsaat (net tüketim bugün verilere yansıyacak).

HIZ KESMEYECEK

Hafta sonu başta İstanbul olmak üzere birçok ilde bunaltıcı sıcak devam edecek. Genelde , hafta sonları kamu kurumları ve özel sektörde bazı işyerleri tatil olduğu için  elektrik tüketimi  düşüyor.

TARİHİ  rekor  BEKLENTİSİ

Türkiye’de , elektrik tüketiminde tüm zamanların rekoru geçen yıl 10 Ağustos’ta kırılmıştı. Türkiye ,  klima  kullanımına bağlı olarak 10 Ağustos’ta ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 1 =