'Burdur Gölü'nün kurtuluşu lavantada'

Burdur'da üretimi son yıllarda artan lavanta kentin ekonomisi ve turizmine katkı sunarken , kuruma tehdidi altındaki  Burdur  Gölü'nün de korunmasını sağlıyor.

haber7
0

Lisinia Doğa Merkezince hazırlanan "Yaşamak için  Burdur  Gölü nü ve Toprağı Lavanta ile Yaşat Projesi" kapsamında oluşturulan lavanta bahçeleri , güzel görüntüler oluşturuyor. Bahçelere düzenlenen turlarla gelen turistler , lavanta ve ürünleri hakkında bilgi alırken , fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmiyor.

Merkez Sorumlusu Öztürk Sarıca , yaptığı açıklama , hazırladıkları projeyle son 7 yılda az su tüketimi olan bitkilerin dikimine başladıklarını söyledi.

Süreç içinde su tüketmeyen lavanta ile tanıştıklarını anlatan Sarıca , bunu yaygınlaştırmak için çalışma başlattıklarını , lavantanın yağını da çıkarıp ülkeye katma değer sağlamayı düşündüklerini bildirdi.

Lavantanın verimli olduğuna işaret eden Sarıca , "Burdur ve çevresinde 2 bin dekarın üzerinde lavanta dikimi var. Bunun bin 500 dekarı Lisinia daki çalışmalarımızdan oluşuyor. Yeşilova ilçemizde geçen yıl 400 dekar lavanta dikildi. Türkiye genelinde ise 10 bin dekara ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 6 =