‘Lavanta’ Burdur Gölü’ne umut oldu!
Etiketler:

 Burdur  da üretimi son yıllarda artan lavanta kentin ekonomisi ve turizmine katkı sunarken , kuruma tehdidi altındaki  Burdur   Gölü  nün de korunmasını sağlıyor.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

AA

Lisinia Doğa Merkezince hazırlanan "Yaşamak için  Burdur   Gölü  nü ve Toprağı Lavanta ile Yaşat Projesi" kapsamında oluşturulan lavanta bahçeleri ,  güzel görüntüler oluşturuyor. Bahçelere düzenlenen turlarla gelen turistler ,  lavanta ve ürünleri hakkında bilgi alırken , fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmiyor.

Merkez Sorumlusu Öztürk Sarıca , AA muhabirine yaptığı açıklama ,  hazırladıkları projeyle son 7 yılda az su tüketimi olan bitkilerin dikimine başladıklarını söyledi.

Süreç içinde su tüketmeyen lavanta ile tanıştıklarını anlatan Sarıca ,  bunu yaygınlaştırmak için çalışma başlattıklarını , lavantanın yağını da çıkarıp ülkeye katma değer sağlamayı düşündüklerini bildirdi.

Lavantanın verimli olduğuna işaret eden Sarıca , "Burdur ve çevresinde 2 bin dekarın üzerinde lavanta dikimi var. Bunun bin 500 dekarı Lisinia daki çalışmalarımızdan oluşuyor. Yeşilova ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 7 =