Ağır helikopter desteğine AB onayı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu , Airbus’ın  Ağır   helikopter  geliştirmesine Fransa ve Almanya’nın 377 milyon avro destek sağlamasına onay verdi.

haber7
0

AB Komisyonu , Fransa ve Almanya nın havacılık şirketi Airbus’ın X6 adında yeni bir  Ağır   helikopter  geliştirmesine 377 milyon avro mali destek sağlamalarının onaylandığını açıkladı.

Açıklamada ,  helikopter  projesinin AB’de araştırma ve inovasyona önemli katkı sağlayacağı ve piyasada rekabeti olumsuz etkilemeyeceği belirtilerek ,  AB  kamu destek kurallarıyla uyumlu bulunduğu kaydedildi.

Geliştirilecek  Ağır  helikopterin özellikle arama ve kurtarma operasyonlarında kullanılması öngörülüyor. Toplam 19 yolcu taşıma kapasitesine sahip ve çift motorlu helikopterin , 5 ton kadar yük taşıyabilmesi planlanıyor.

Üye ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi  AB  Komisyonu nun görev alanına giriyor.  AB  ülkeleri , kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =