İnternette özel hayatın ifşasına 4 saatte tedbir alınıyor

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla siber zorbalar , Twitter ya da Facebook ta açtıkları sahte hesaplarla başkasına ait kişisel verileri paylaşıyor. Çeşitli yöntemlerle sanal alemde  özel  hayatının gizliliği ihlal edilen vatandaşla

milliyet
0

İHA

BTK , internet ortamında  özel   hayatın  gizliliğinin ihlali durumunda yapılması gerekenleri kamuoyu ile paylaştı. İnternet ortamında yapılan yayılan içeriği nedeniyle  özel   hayatın  gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler , 5651 sayılı Kanunun 9/A maddesi kapsamında BTK ya doğrudan başvurarak içeriğe erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanmasını isteyebiliyor.

Dilekçede; hakkın ihlaline neden olan yayının tam adresi (URL) , hangi açılardan hakkın ihlal edildiğine ilişkin açıklama ve kimlik bilgilerini ispatlayacak bilgilere yer verilme şartı getirildi. Bu bilgilerin eksik olması halinde talep işleme konulmuyor. Kurum , bu talebi uygulanmak üzere derhal Erişim Sağlayıcıları Birliği ne bildiriyor. Birlik bu  tedbir  talebini derhal , en geç dört saat içinde yerine getiriyor. Erişimin engellenmesi ,  özel   hayatın  gizliliğini ihlal eden yayın , kısım , bolüm , resim , video ile ilgili olarak (URL şeklinde) içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla uygulanıyor.

BTK dan yapılan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =