Kuzeyin soğuk suları ısınıyor! Ruslar korku saldı

Rus topraklarıyla kara sınırı bulunmayan Kaliningrad'a nükleer füze yığan Rusya'nın hamlesi , çevredeki ülkelerde kökten değişikliklere yol açtı.

haber7
0

Rusya uluslararası diplomatik arenanın merkezinde kalmaya devam ediyor. Ülke , bir yandan Avrupa Birliği ve ABD de düzenlenen başkanlık seçimlerine müdahale etmekle suçlanırken , diğer yandan da yayılmacı politikaları Doğu Avrupa’da endişeye neden oluyor: Bu durumsa İsveç ve Polonya gibi ülkeleri güvenlik harcamalarını arttırmak gibi çeşitli önlemler almaya itiyor.

NATO ASKERLERİ TATBİKATTA

Bu  korku  ve endişelerin gerçekle bir alakası olup olmadığı tartışılırken , bir çok ülke askeri harcamalarını arttırarak NATO güçleriyle tatbikatlara başladı. Halihazırda dört bine yakın NATO askeri , Polonya nın Szczecin limanında tatbikat yapıyor. Tatbikat 16 Haziran a kadar devam edecek.

Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta NATO’nun karşılıklı yardım ilkesine uymayacağını belirtmesi ise kaygıları daha da arttırdı.

NATO’ya katılan dört Avrupa ülkesinden Polonya milli gelirinin yüzde 2’sini savunmaya ayırıyor. Estonya , Litvanya ve Letonya gibi Polonya da yakın bir zamanda kendi sahası üzerinde NATO’nun askeri tatbikatlarına katıldı.

POLONYA NIN GÖNÜLLÜ ORDUSU

Fakat Polonya , Rusya’nın Kırım’ı ilhakının ardından daha da ileri giderek sadece Rusya tehdidi karşısında topraklarında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =