Ardahan da bulunan Rus komutanın fotoğrafı ortaya çıktı

 Ardahan  da nisan ayında bir inşaat alanında cesedi  bulunan  ve  Rus  basınının  Rus  Yarbay Karl Karloviç Rjepetski olduğunu öne sürdüğü tabutla ilgili yeni gelişme yaşandı.

milliyet
0

Ardahan ’da inşaat kazısı sırasında cesedi bozulmamış halde  bulunan   Rus   komutanın  kimliği ile ilgili bilgiler netleştikçe hikâyesi de ilginç bir hal alıyor.

25 Nisan’da bir tabutun içinde bozulmamış halde  bulunan  cesedin önce Vasiliy Geyman’a ait olduğu ileri sürüldü. Ancak yapılan araştırmalardan sonra  Rus  askerin Karl Karloviç Rjepetski olduğu tespit edildi.

Ardından Rjepetski’ye ait olduğu düşünülen bir fotoğrafa da ulaşıldı.  Rus  arşivlerine göre , 1. Kafkas Kolordusu 20. Piyade Tümeni 78. Navaginski Alayı’na mensup Yarbay Rjepetski , 1847’de Reval’de (Tallinn) Katolik soylu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 1867’de astsubay ve 1870’te asteğmen rütbesine yükseldi.

1875’te uzun yıllar görev yapacağı Türkistan bölgesi’qne , 69. Taşkent Guberniyası Taburu’na gönderildi. 1891’de de 1. Türkistan Topçu Taburu’nda yarbay rütbesine yükseldi. 12 Kasım 1894’te Ardahan’da hayatını kaybetti.

Rjepetski’nin 1883’te Mariya ve 1885’te Yelena adlı kızları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =