25 bin kadın tekno okuryazarı olacak

Teknosa , 2007 yılında başlattığı ‘Kadın için Teknoloji’ projesinde 2023 yılına kadar 25 bin kadını teknoloji ile tanıştırmayı hedefliyor.

milliyet
0

EKONOMİ SERVİSİ

Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan , bugüne kadar Türkiye’nin 65 ilinde 16 bin kadına teknoloji eğitimi verdiklerini belirterek , projenin yeni hedefinin 2023 yılına kadar 25 bin kadını teknoloji ile tanıştırmak olduğunu söyledi.

Gürcan , bilgi ile buluşabilen kadınların kendini , çevresini ve yaşadığı toplumu geliştirdiğini kaydederek , “Proje ile ilgili yapılan araştırmada eğitim alan kadınlarımız , kendilerini daha eşit ve bağımsız hissettiklerini günümüz çağını yakaladıklarını ve daha sosyal olduklarını söylemişler. Teknoloji ile tanışmak kadınlarımızın sadece ekonomik değil sosyal hayatları ve aile ilişkilerinde de olumlu değişime neden oluyor. Sosyal medyayı keşfediyorlar. Facebook , Instagram hesaplarını kullanarak kendileri için hem ekonomik hem sosyal fırsatlar yaratıyorlar. Çocuklarını daha iyi anlamaya başlıyorlar. Hepsinden önemlisi de özgüvenleri artıyor” diye konuştu.  

İki katı artış

Kadın için Teknoloji projesinin temellerinin atıldığı 2007 yılında TÜİK verilerine göre , kadınların bilgisayar kullanım oranının yüzde 23 seviyelerinde olduğunu aktaran Gürcan , şunları söyledi: “Bugün kadınların bilgisayar kullanım oranı 2 katı artmış ve yüzde 46 seviyelerine ulaşmış durumda. Bilgisayar kullanım oranındaki genel artışta da kadınların payı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =