Dünya zenginleri Uşak halısı için sıraya giriyor

Dünyaca ünlü el dokuması  Uşak  halılarına rağbet her geçen gün artıyor.  Uşak  halıları için belediye yeni yatırımlar planlıyor.

milliyet
0

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

İHA

Uşak Belediyesi bünyesindeki Dokur Evi nde kadınlar tarafından dokunan halılara rağbet her geçen gün artarken , ünü ülke sınırlarını aşan  Uşak  halısına sahip olmak isteyenler yaklaşık 6 ay kadar beklemek durumunda kalıyor.

Geçmişi 1500’lü yıllara dayanan  Uşak  halılarının , zamanında Osmanlı saraylarından Avrupa şatolarına , camilerden kiliselere kadar geniş kapsamlı kullanım alanına sahip , prestij sembolü ve değerli bir eşya olduğu bilinmekte.

Bazı kaynaklarda yer alan bilgilerde , Kanuni Sultan Süleyman döneminde  Uşak  halılarının büyük önem kazandığı vurgulanırken , o dönemde Azerbaycan ve İran’dan nakkaş ustaları İstanbul’a nakkaş haneye getirilip yıldızlı , madalyonlu büyük halı desenlerinin Uşak’ta dokunmaya başlandığı söylenmekte.

Halıdan ziyade saygınlık sembolü ve efsane olan , yüzde yüz yün , kök boyalı , metrekaresinde 90 bin ilmek bulunan el emeği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 2 =