Avrupa Parlamentosu (AP) , ülkede hukukun üstünlüğü ilkesinin yanı sıra demokrasi ve temel hakların “ciddi derecede bozulduğu”nu belirterek Macaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi’ndeki oy hakkının askıya alınmasına kadar gidebil

milliyet
0

Macaristan için Lizbon Anlaşması’nın 7. maddesini uygulamaya koymaya çağıran karar tasarısı , AP Genel Kurulu’nda kabul edildi. Macaristan’a AB fonlarının durdurulması , oy hakkının askıya alınması gibi yaptırımlar söz konusu olabilecek. Tasarıda , Macar hükümetinin son dönemde ifade özgürlüğünü kısıtladığı , sığınmacı politikasının uluslararası hukuka uygun olmadığı , üniversite , medya ve sivil toplum örgütlerini baskı altına aldığı , anayasal sistem ve yargı gibi kurumların bağımsızlığını yok ettiği iddiaları yer aldı.
Soros’u suçladı
Eleştirilerin odağındaki isim olan  Macaristan  Başbakanı Viktor Orban ise , raporun arkasında George Soros’un olduğunu öne sürdü. Orban , “Macaristan’a yapılan saldırıların arkasında göç konusu var. Diğerleri önemli değil. Avrupa’da parti sınırlarını aşan , hedefi yıllık yüz binlerce yabancıyı kıtaya getirmek olan bir topluluk var. Bu düşüncenin de fikir babası , kısmen finansörü ve organizatörü George Soros” dedi.
Kararı savunanlar , Polonya hükümetinin Macaristan’la aynı siyaseti izlediği , Orban’ın durdurulması halinde Varşova’nın da bundan ders alacağı görüşünde.
Etiketler:

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =