Friedman'dan flaş açıklama! Trump geliyor ama...

ABD'nin Tel Aviv Büyükelçisi  Friedman  , İsrail'e ziyaret etmesi beklenen Trump'ın belirli bir barış planı olmadığını , öncelikle tarafların bir araya gelmesini istediğini söyledi.

haber7
0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ya yakınlığıyla bilinen Israel HaYom gazetesine açıklamalarda bulunan  ABD  nin yeni Tel Aviv Büyükelçisi David Friedman , "ABD Başkanı Donald  Trump  , İsrail e belirli bir diplomatik plan ya da bir yol haritasıyla gelmeyecek. Başkan , öncelikle iki tarafın da (İsrail-Filistin) barış ümidiyle ön şartsız bir araya gelerek , vizyonlarını ortaya koyarak konuşmalarını görmek istiyor.  ABD  iki halka nasıl yaşayacaklarını dikte edemez." dedi. 

Friedman ,  ABD  Başkanı  Trump  ın işgal altındaki Filistin topraklarında inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerine bakış açısının ise selefi Barack Obama dan farklı olduğuna vurgu yaparak , "Şimdiye kadar söylediklerine bakılırsa , yerleşim birimlerinin barışın önünde engel olduğu ya da durdurulması gerektiği şeklinde bir açıklaması olmadı. Sadece İsrail hükümetiyle bu konuda bir anlaşma yoluna gitmek istiyor. Sanırım koşullar tamamen farklı." diye konuştu.

Trump ın tarafların sonuçlarına razı olacağı bir anlaşma için süreci yönlendirebileceğini belirten Friedman , "Biz yardımcı olabiliriz , ancak tarafların karar alması gerekiyor. Biz kimseyi istemediği bir şeye zorlayamayız." dedi.

Friedman ,  ABD  nin Tel Aviv deki büyükelçiliğinin Kudüs e taşınması planlarına ilişkinse , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 4 =