7 maddede feminizm hakkında bilmeniz gerekenler

 feminizm  , her ortamda kadının özgürlüğünü savunan ve çok eski çağlardan bugünlere kadar ulaşmış bir akımdır. Bu akımın ortaya çıkmasının nedeni ise , dünyada yaşanan kadın- erkek eşitsizliğidir. Dolayısıyla  feminizm  , bilinenin

hurriyet
0

1-  feminizm  Latince bir kelime olan "femina"dan türemiştir.

Femina , Latince de "kadın" demektir. Bu kelimeden türeyen  feminizm  kavramı , eşitliği ve toplumsal gruplar arasındaki farklılıkların yok edilmesini savunur. Dünyadaki kadın-erkek eşitsizliğinin bulunmasıyla birlikte ,  feminizm  düşüncesi de kadının toplum içindeki yerini iyileştirmek olarak ortaya çıkmıştır.

2- Feminizmin temeli , "kadın özgürlüğü"ne dayanır.

Feminizm , cinsiyetle ilişkisi olan unsurları araştırır ve analiz eder. Amacı ise cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldırmak , genel kadın sorunlarını araştırmak ve çözmektir. 

3- Feminizm kavramı , ilk olarak sosyal filozof Charles Fourier tarafından kullanılmıştır.

Charles Fourier (1772–1837) , sosyal olarak gelişmenin tek yolunun , kadınlara daha fazla özgürlük verilmesi olduğunu savunmuştur. 

4- Feminizmin tarihi , Aydınlanma Çağı na kadar uzanır.

Aydınlanma Çağı nın önemli düşünürleri olan Lady Marry Montagu ve Marquis de Condorcet , kadınların eğitim hakkını savunarak  feminizm  düşüncesinin temellerini atmışlardır. Bu düşünce , daha sonra bir felsefe haline gelmiş ve bugünkü anlamına ulaşmıştır.

5- Feminizm deyince ilk akla gelen kadınlar olsa da , feminizmi savunan erkekler ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =