Ardahan Valiliği nden radyasyon sızıntısı ile ilgili açıklama

 Ardahan   Valiliği   nden  Türkgözü Sınır Kapısı yakınlarındaki  radyasyon   sızıntısı  ile  ilgili  açıklama

haberturk
0

 Ardahan   Valiliği  nce Türkgözü Sınır Kapısı yakınlarındaki TANAP boru hattında meydana gelen  radyasyon   sızıntısı  ile  ilgili   açıklama  yapılarak , söz konusu sızıntının röntgen cihazının kapatılması ile durduğunun tespit edildiği belirtildi.

TÜRKGÖZÜ SINIR KAPISI NDA  radyasyon  SALINIMI

Ardahan  Valiliği   nden  yapılan yazılı açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"İlimiz , Posof İlçesi Türkgözü Sınır Kapısı na yaklaşık 200 metre mesafeden geçmekte olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) kapsamında yapımı devam eden doğalgaz iletim borularının birleştirilmesi işinde kullanılan kaynak işleminin uygunluğunun kontrolü amacıyla kaynak ölçüm ve kontrol röntgen cihazı kullanılması esnasında; 04.05.2017 tarihinde sınır kapısının Gürcistan tarafında bulunan  radyasyon  ölçüm cihazının ikaz vermesi ve Gürcistan yetkililerinin uyarması üzerine , Valiliğimizce TANAP boru hattında röntgen çekim işi hemen durdurulmuştur. Sonrasında ölçümler yapmak üzere  Ardahan   Valiliği  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri 04.05.2017 tarihinde bölgeye intikal ettirilmiştir.
AFAD ekiplerinin yaptığı ilk tespit ve ölçümlerde , radyasyonun röntgen cihazından kaynaklandığı ve alınan ölçümlerin insan sağlığını tehdit eder değerlerde olmadığı tespit edilerek , teknik rapora ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 2 =