Ev fiyatına çini tabak

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme beldesinde bulunan bir sanat galerisinde "Nuh’un Gemisi" işlemeli  çini   tabak  150 bin liradan satışa sunuldu.

haber7
0

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı  Göreme  beldesinde bulunan bir sanat galerisinde "Nuh’un Gemisi" işlemeli  çini tabak  150 bin liradan satışa sunuldu. Eser , yanardağ tüflerinden yapılmış olması ile de dünyada tek olma özelliği taşıyor.

UNESCO tarafından yaşayan insani hazine olarak ilan edilen ve 2008 yılında ödülü verilen çini sanatçısı merhum Sıtkı Olçar’ın kızı seramik sanatçısı  Nida Olçar  , tasarladıkları özel çini tabağı  Göreme  beldesinde dünyanın en nadide ürünlerinin satışa çıkarıldığı sanat galerisinde satışa sundu. 12 kilogram ağırlığında ve 1 metre çapında olan dünyada tek örneğinin Kapadokya’da bulunduğu "Nuh’un Gemisi" adlı çini tabağı 150 bin liradan satılacak.

Sanatçı  Nida Olçar  , ev değerindeki esere dair şu bilgileri verdi: "Kapadokya bölgesinin Erciyes ve Hasan dağı eteklerindeki yanardağ tüflerinden elde ettiğimiz kırmızı topraklarla bir metre çapındaki bu özel çini tabağı tasarladık. Çini ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =