Bu işlerde çalışanların haftalık izin hakları yok

 part time   çalışanların  gerek çalışma süreleri gerekse kazanılan ücret açısından farklılıklarının bulunması , bu çalışanlara nasıl bir sistem uygulanacağı sorusunu gündeme getiriyor.

haber7
0

Günümüzde tam zamanlı çalışmaya göre giderek daha fazla tercih edilen bir çalışma şekli olan kısmi süreli çalışma , çalışana daha fazla serbest zaman sağlarken , işverene de işini daha verimli sürdürebilmesine imkân tanıyor. Başlarda özellikle kadın ve genç istihdamında bir çözüm yolu olarak ortaya çıkan çalışma şekli , bugün toplumun tüm kesimlerince , farklı nedenlerle başvurulan bir yöntem haline geldi. Özellikle uzmanlığı olan , farklı şirketlerde çalışma imkânı bulabilen çalışanlar , bu şekilde işlerini bir arada yürütebiliyorlar. Fakat kısmi süreli çalışmanın , gerek çalışma süreleri açısından gerekse kazanılan ücret açısından farklılıklarının bulunması , bu çalışanlara nasıl bir sistem uygulanacağı sorusunu gündeme getiriyor. Miliyet ten Cem Kılıç; kısmi süreli çalışanlara uygulanan özel kuralları bugünkü köşesine taşıdı.

İşte o yazı;

Part-time şartları

Bir kişinin kısmi süreli çalışan olup olmadığı çalışma süresine göre belirleniyor.  haftalık  çalışma süresinin önemli ölçüde altında çalışan kişi kısmi süreli çalışan sayılıyor. Önemli ölçüde az çalışma ise Çalışma Süreleri Yönetmeliği’nde belirlendiği üzere işyerinde tam süreli çalışanın çalıştığı süreye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =