Fındık üreticileri külleme ile mücadele ediyor

Tirebolu ilçesindeki üreticiler , Ziraat Odası Başkanlığınca temin edilen pulvarizatörlerle  külleme  hastalığıyla mücadeleye başladı. Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Angın "Özellikle içinde bulunduğumuz zaman diliminden itib

milliyet
0

AA

Tirebolu ilçesindeki üreticiler ,  külleme  hastalığına karşı pulvarizatörlerle mücadeleye başladı. 

Tirebolu Ziraat Odası Başkanlığınca ürün kaybının önüne geçmek amacıyla ilçedeki tüm çiftçilere sırayla kullanmaları için 12 "pulvarizatör" adlı makine dağıtıldı. Üreticiler dağıtılan makinelerle sezon boyu ilaçlama yapacak.

Gıda , Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Angın , gazetecilere yaptığı açıklamada , 2013 yılından itibaren yoğun olarak fındıkta  külleme  hastalığının görüldüğünü belirtti.

Külleme hastalığının özellikle ürün kaybına sebebiyet verdiğini dile getiren Angın , "Bunlar yaklaşık yüzde 50 ye kadar çıkabilmekte ,  Fındık  ağaçlarının kendini yenilemesini de engellemekte. Sürgünlere olumsuz etkisi var , bu anlamda mutlaka  külleme  hastalığıyla  mücadele  yapılması gerekiyor." dedi.

Angın , gerek ilaçlarla gerekse kültürel tedbirlerin uygulanması yoluyla  mücadele  gerektiğini ifade ederek , bu anlamda geçici ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 5 =