Topbaş: Avcılarda yenilenecek konutlara kat yasağını kaldırıyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir  Topbaş  , 2008 yılında aldıkları kararla deprem riski bulunan ilçelerden Avcılar da 4 kattan yüksek binaların yenilenmesi önündeki en büyük engel olan  kat   yasağını  kaldıracaklarını

milliyet
0

DHA

Marmara Depremi nden etkilenen yerleşim birimleri arasında bulunan Avcılar da kentsel dönüşümün sağlıklı yapılabilmesi amacıyla belediye bünyesinde oluşturulan Plan ve Proje Müdürlüğü , bilim insanlarının yanı sıra İBB den uzmanları davet ederek yaptığı çalışma sonunda hazırlanan ‘Acil Eylem Planı nı uygulamaya koydu. Belediye Meclisi 2014 yılında CHP ve AK Partili üyelerin oybirliği karar vermesi sonucu 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ne gidildi. Ayrıca  İlçedeki 10 mahallede başlatılan çalışmalar kapsamında bina sayıları ve kaçar katan oluştukları tek tek tespit edildi.

DÖNÜŞÜME  kat  SINIRI ENGELİ

Avcılar ı da etkileyen 1999 daki Marmara Depremi ardından yorgun ve eski 4 kattan yüksek binaların Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gerektiği halde 2008 de getirilen 4  kat  sınırı nedeniyle çalışmalar yapılamadı. 4 kattan yüksek binalarda oturanlar yapıların yenilenmesi halinde diğer katlarda oturanların akıbetinin belli olmaması nedeniyle Avcılar daki yenilenmesi gereken bu binalarda dönüşüm uygulanamaz oldu. Avcılar Belediyesi ndeki tartışmalar ardından CHP ve AK Parti de binaların yenilenmesi gerektiği konusunda görüş birliği içerisinde hareket ederken , Belediye Başkanı Handan Toprak Benli , şu değerlendirmeyi yapmıştı:

"Avcılar daki 5 veya 6 katlı binaların bunların ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 4 =