Papa Francis, kilise adına özür diledi

 Papa   Francis  1994 yılında Ruanda'da yaşanan katliamda kilisenin ve ve  kilise  yetkililerinin günahları ve başarısızlıkları' için  özür  diledi.

haber7
0

Papa  Francis  in Ruanda Başkanı Paul Kagame ile görüşmesinin ardından yapılan açıklamada , Vatikan ın , bazı Katolik rahip ve rahibelerin , nefret ve vahşet e göz yumarak dini görevlerine ihanet ettiklerini kabul ettiğini duyurdu.

1994 yılında Ruanda da 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi ve Hutu , Radikal Hutular tarafından katledilmişti.

Kurbanların pek çoğu rahipler , rahibeler ve din adamlarının ellerinde hayatlarını kaybederken , katliamdan kurtulanlar ve Ruanda Hükümeti pek çok insanın sığındıkları kiliselerde öldürüldüğünü söylüyor.

Papa Francesco , Ruanda da 1994 yılında Tutsi ve ılımlı Hutular a yönelik aşırı uçtaki Hutular ın gerçekleştirdiği soykırımda Katolik Kilisesi nin rolü nedeniyle Tanrı dan af diledi. 

Ruanda Katolik Psikoposluğu ndan yapılan , kilisenin işlediği bütün suçlar hakkında özür dilemesinin ardından Vatikan dan da resmi bir özür açıklaması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =