BM Raportörü Lee: 'Ölüm tehditleri alıyorum'

Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen cinayetler ve ihlalleri dünya gündemine getirmesiyle tanınan  BM  İnsan Hakları Özel  Raportörü  Yanghee  Lee   Ölüm   tehditleri  aldığını söyledi.

haber7
0

Myanmar da Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) karşı işlenen cinayetler ve insan hakları ihlallerini sürekli dünya gündemine getirmesiyle tanınan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee  Lee  , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı zulmün hem etnik hem de dini nedenlerden kaynaklandığını belirterek , "Arakanlı Müslümanları etnik bir azınlık olarak kabul etmiyorlar. Ayrıca dini konulardan dolayı da böyle davranıyorlar." dedi.

Müslümanlara karşı işlenen suçlar ve bunların nedenlerinin araştırılması için uluslararası soruşturma başlatılması çağrısında bulunduklarını anımsatan  Lee  , Myanmar da yaşananların ortaya çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Arakan da Müslümanların boğazının kesilmesi , askerlerin sivillerin üzerine ayrım gözetmeksizin ateş açması , ateşe verilen evlerde insanların bağlanıp yakılması , küçük çocukların ateşe atılması , toplu tecavüz ve cinsel şiddet gibi "korkunç" olayları dünya gündemine getiren ve raporlar hazırlayıp  BM  ye sunan  Lee  , Myanmar hükümetinin kendisine özel koruma temin ettiğini ifade etti.

"Ölüm  tehditleri  beni çok strese sokuyor"

Hükümetten doğrudan tehdit almadığına işaret eden  Lee  , "Myanmar hükümeti bana özel koruma temin ediyor. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 1 =