Zonguldak ta grizu faciasında ölen 263 madenci dualarla anıldı

3 Mart 1992’de meydana gelen  grizu  patlamasında yaşamını yitiren  263  maden işçisi , facianın 25’inci yıl dönümünde ocak girişinde  dualarla  anıldı.

haberturk
0

Zonguldak’ın Kozlu İlçesi’nde , Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında 3 Mart 1992’de meydana gelen  grizu  patlamasında yaşamını yitiren  263  maden işçisi , facianın 25’inci yıl dönümünde ocak girişinde  dualarla  anıldı.

Dünya madencilik tarihinin en büyük kazaları arasında yer alan patlamada  ölen  madenciler için kuyubaşı denilen ocak girişinde saat 07.45 te anma töreni düzenlendi. Törene , Kozlu Kaymakamı Ahmet Karakaya , CHP  Zonguldak  Milletvekili Şerafettin Turpçu ,  Zonguldak  Belediye Başkanı CHP li Muharrem Akdemir , Kozlu Belediye Başkanı Ak Partili Kerim Yılmaz , TTK Genel Müdür Vekili Ercan Gebeş , Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci , bazı siyasi parti temsilcileri ile maden işçileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci , madenciliğin dünyanın en zor mesleklerinden olduğunu söyleyerek , "Elbette ki bu kavgada zaman zaman yenik düştüğümüz oluyor , canımız yanıyor. Dünyada ve ülkemizin başka bölgelerinde  madenci  kardeşlerimizin yaşadıklarından ve bu bölgede kendi yaşadıklarımızdan dersler çıkarıyor , daha sağlıklı koşullarda , daha verimli çalışmanın yollarını arıyoruz" dedi.

"ÖNCE EMNİYET , SONRA ÜRETİM"

TTK Genel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =