17 ülkeyi denizden fiber ağla bağladı

Türk Telekom iştiraklerinden Türk Telekom International’ın yer aldığı denizaltı veri hattı konsorsiyumu ‘SEA-ME-WE 5’ projesi tamamlandı.

milliyet
0

EKONOMİ SERVİSİ

Türk Telekom Internati-onal’ın Marmaris’te inşa ettiği istasyonun da dâhil olduğu bu dev proje ile 17 ülke  fiber  hat ile denizaltından birbirine bağlandı. SEA-ME-WE 5 , toplam 20 bin kilometrelik hat uzunluğuna sahip. Projenin tamamlanmasıyla Türkiye , hızla artan veri ihtiyacını 24 Tbps başlangıç kapasitesi ile karşılayabilecek bir altyapıya sahip oldu.   

Türk Telekom International Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet C. Toros , SEA-ME-WE 5’e 2015 yılında üye olduklarını belirterek , “Geçtiğimiz yıl Marmaris İstasyonunu inşa ettik ve Türkiye’yi 17  ülkeyi  birbirine bağlayan 20 bin km uzunluğundaki  fiber  ağa entegre ettik. Başarı ile tamamlanan bu proje vesilesiyle Türkiye’yi bölgesel bir dijital üs haline getirmek üzere önemli bir adım daha atmış ve ülkemize ekonomik açıdan da yeni fırsatlar yaratmış olmaktan gururluyuz” dedi.

Bir kilometre taşı

Bir diğer hedeflerinin de Türk Telekom’un vizyonuna hizmet ederek Türkiye’yi bölgenin veri üssü yapmak olduğunu da kaydeden Toros , “Proje ile hızla artan veri ihtiyacını en yüksek seviyeden karşılayabilecek altyapı da inşa edilmiş oldu. Böylece müşterilerimizin yüksek kapasiteli veri iletişimi ve altyapı ihtiyaçlarına en iyi çözümleri sunacağız” diye konuştu.

SEA-ME-WE 5 Yönetim Komitesi Başkanı Linette Lee de , projenin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =