Talimat verildi! 6 ay içinde eylem planı hazırlanacak

Türkiye-Suudi Arabistan Koordinasyon Kuruluna ekonomi , enerji , savunma sanayi , alt yapı , üst yapı , ortak yatırım gibi konularda  Talimat  verildiği , bu doğrultuda Kurulun gelecek 6 ay içerisinde yetkililere sunulmak üzere bir  eylem   planı  hazırla

milliyet
0

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın , Suudi Arabistanlı yetkililerin sıcak karşılamasıyla başlayan ziyaretindeki görüşmelerde ikili ilişkiler ve bölgesel konular gündeme geldi.

Görüşmelerde Suudi Arabistan yetkililer , Türkiye nin güvenliğinin kendi güvenlikleri olduğunu vurgulayarak , bu kapsamda istihbarat paylaşımından terörle mücadeleye kadar her alanda iş birliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Suriye ve Irak konusunun da gündeme geldiği görüşmelerde , Suudi Arabistan ın Astana ve Cenevre süreçlerine desteğine vurgu yapılarak , Irak konusunda da Musul operasyonunun tamamlanması , DEAŞ ın çıkarılması ve mezhep gerilimine yol açabilecek eylemlerden kaçınılması konusunda iki ülke mutabık kaldı.

Yemen deki gelişmeler konusunda da Suudi Arabistan yetkililer bilgi verdi. Güvenlik iş birliği konusunda yeni mekanizmaların kurulması ve hızlandırılması ile gelecek haftalarda başlaması planlanan Cenevre görüşmelerine Suriye muhalefetinin birlik beraberlik içerisinde gitmesi konusunda da mutabakata varıldı.

Suriye nin toprak bütünlüğü ile ilgili PYD/YPG bağlamında fiili bir duruma izin verilmemesi konusunda Türkiye nin dile getirdiği hassasiyetler konusunda da mutabık kalındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan , görüşmelerinde güvenli bölge konusunu aktararak , bunun tekrar gündeme alınması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =