Şimşek: Yabancı Türkiye de borçlanma aracı ihraç edebilecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet  Şimşek  , "İstanbul Finans Merkezi programı kapsamında yurtdışındaki yatırımcıların  Türkiye  de  Yabancı  para cinsinden  borçlanma   aracı   ihraç  etmelerinin önünü açacağız" dedi

haberturk
0

Başbakan Yardımcısı Mehmet  Şimşek  , İstanbul Finans Merkezi (İFM) programı kapsamında yurtdışındaki yatırımcıların  Türkiye  de sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde  Yabancı  para cinsinden  borçlanma   aracı   ihraç  etmelerinin önünü açacaklarını bildirdi.

Şimşek , "Hazine Müsteşarlığının söz konusu düzenlemesi ile  Türkiye  deki finansal derinliğin artırılmasına ve İFM projesinin hedeflerine ulaşmasına yönelik önemli bir adım atılmış olacak.  Yabancı  finans aktörlerinin ülkemize gelmesi teşvik edilecek." dedi.

AA muhabirine İstanbul’un Finans Merkezi olması hedefi çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren  Şimşek  , bu kapsamda çalışmaların hız kazandığını , başta vergi , bankacılık , sermaye piyasası ve diğer ilgili alanlarda bir çok düzenleme yapıldığını söyledi.

İstanbul’un finans merkezi olabilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında yurt dışında yerleşik yatırımcıların yurt içinde  Yabancı  para cinsinden sermaye piyasası  aracı   ihraç  edebilmesine izin verilmesinin öncelikli önem taşıdığını vurgulayan  Şimşek  , Hazine Müsteşarlığının da bu çerçevede önemli bir adım attığını kaydetti.

Geçmişten bugüne  Yabancı  yatırımcıların  Türkiye  de  Yabancı  para cinsinden  borçlanma  ihracı gerçekleştiremediğini bunun da uygulamada bulunan "Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =