‘Uykuya daldı diye seviniyorduk, sonradan anladık’

Hatice bebek , kaşıkla içirdikleri anne sütünün ciğerine kaçması sonucu yaşamını yitirdi

haberturk
0

11 aylık Hazal bebek ile 3 yaşındaki Arife’nin dramı üzerinden HABERTÜRK’ün gündeme taşıdığı SMA (Spinal Muskuler Atrofi) hastası çocuklardan 6’sı , son 1.5 ayda hayatını kaybetti.

AKRABA EVLİLİĞİ O ÖLÜMCÜL HASTALIĞA YOL AÇIYOR!

Hastalığa karşı geliştirilen ilacının devlet tarafından temin edilmesi talebinin Meclis’e taşındığı gün SMA’nın yükünü daha fazla taşıyamayan 6 aylık Hatice Kılıç’la birlikte , bu sayı 7’ye yükseldi. Hatice bebeğin tirajik ölümü , ailenin yaşadığı dramı da ortaya koydu. Ağrılı Kılıç Ailesi’nin tek çocuğu Hatice , SMA Tip 1 nedeniyle hareket kısıtlılığı ve solunum sorunu yaşıyordu. Babası , Erzurum Eğitim Araştırma Hastanesi’nde görevli nöroloji profesörü Hüseyin Tan’ın takibinde olan Hatice’yi sık sık olmasa da kiraladığı servis aracıyla Erzurum’a götürüyordu. Ancak -30 dereceleri gören soğuk hava Hatice bebeğin ciğerlerini etkileyeceğinden babası onu mümkün olduğu kadar az evden çıkarıyordu.

İLAÇ İÇİN FORM DOLDURDU

İmam olan Ali Kılıç , SMA hastalarına deva olacak ilacı duyar duymaz kızı için form doldurup raporlarla birlikte Ankara’ya , Türkiye İlaç Eczacılık Kurumu’na postaladı. Hiçbir yanıt gelmeyince geçen çarşamba günü Meclis’te basın toplantısı düzenleyen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =