Fazla nikotin ve kafein tüketiminin zararları

 Prof. Dr. Sermin Kesebir  , “sosyal ilaçlar” olarak tanımladığı  nikotin  ve kafeinin  Fazla  tüketilmesinin beyin ve sinir sistemi üzerinde pek çok etkileri olduğunu söyledi.

haber7
0

Her gün sıklıkla tüketilen sigara , çay , kahve ve çikolatanın fazlası beyin ve sinir sistemimiz üzerinde önemli etkiler oluşturuyor. Beyinde dopamin etkisi oluşturan  nikotin  ve kafeinin , bipolar bozukluk gibi duygu durum bozukluklarında kullanılmaması gerekiyor. Uzmanlar tüketim miktarına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek , "Öfke , sinir ve kararsızlık gibi duyguları tetikleyebiliyor” dedi.

 Psikiyatri Uzmanı  Prof. Dr. Sermin Kesebir  , bu konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Sosyal ilaçlar iyilik hissi veriyor Kafein ,  nikotin  ve çikolatanın bilişsel işleri ve yaratıcılığı artırdığını belirten  Prof. Dr. Sermin Kesebir  , şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sosyal ilaçlar yani legal maddeler diye de tanımlayabileceğimiz  nikotin  ve  kafein  , ulaşımı daha kolay olan , haz veren ve istenilen psikolojik durumları ortaya çıkaran maddeler. Bu maddeler bilişsel işlerin ve yaratıcılığın artmasına neden oluyor. Bu maddeler legal de oldukları için bu anlamda sıkça tercih ediliyor" diyerek sözlerine şu şekilde devam etti.

Dikkati ve işleyen belleği aktif hale getiriyor "Bu maddeler beyinde neyi değiştiriyorlar , ne üzerine etkililer diye baktığımızda temel olarak iyilik hissi veriyorlar. Dikkati ve işleyen belleği daha aktif hale getiriyorlar. Çikolata , stres verici aktivitede anksiyete ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 2 =