Günde 10 saat oturmak yaşlandırıyor

Hareketsiz yaşam genleri yaşlandırıyor.

haber7
0

Günde 10  saat  oturan ve haftalık 150 dakika aerobik egzersiz önerisini yerine getirmeyenlerin ,  biyolojik  olarak 8 yıl daha yaşlandığına dikkat çeken uzmanlar , “Yaşamınızı sağlıklı geçirmek , genlerinizi genç tutabilmek için harekete geçin” önerisinde bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr.Defne Kaya , sağlık üzerinde çok önemli etkisi bulunan hareket ve egzersizin yaşlanmayı geciktirdiğini söyledi.

“Eskiden günde 6  saat  oturan kadınların üç  saat  oturanlara göre % 10 daha fazla kansere yatkın olduğunu biliyorduk. Ama yeni çalışmalar işin ciddiyetini biraz daha gözler önüne sermiş durumda” diyen Doç. Dr. Defne Kaya , “Kanserin ötesinde otura otura genlerimizi yaşlandırıyoruz. Günde 10  saat  oturan ve haftalık 150 dakika aerobik egzersiz önerisini yerine getirmeyenler ,  biyolojik  olarak 8 yıl daha yaşlanmaktadır. Gerçek yaşımız ile  biyolojik  yaşımız her zaman aynı oranda ilerlemez. Bazen çok daha yaşlı bazen çok daha genç bir bedene sahip olabiliriz. İşte yapılan çalışmalar , hareketsiz yaşamın aslında genleri yaşlandırdığını göstermiş vaziyette” diye konuştu.

Telomerler de kısalıyor

Her bir DNA sarmalının ucunda bulunan telomerlerin hücrelerimiz her bölündüğünde sürekli kısaldığını belirten Doç.Dr. Defne Kaya , hareketsiz yaşamın telomer ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 6 =