Google, düşük kaliteli fotoğraflara sonradan kalite katıyor!

 Google  ın geliştirdiği yeni RAISR teknolojisi , yapay zekadan destek alarak  düşük  çözünürlüklü görsellerde ufak bir mucizeye imza atıyor!

hurriyet
0

Google ın geçen yıldan beri üzerinde çalıştığı çığır açacak bir  teknoloji  nihayet su yüzüne çıkıyor: Şirket  düşük  çözünürlüklü görsellerin kalitesini arttırmak için dahice bir yöntem buldu.

Bu teknolojinin adı RAISR ( Rapid and Accurate Image Super-Resolution ) , diğer imaj yükseltme yazılımlarından 10 ila 100 kat daha hızlı ve daha  kaliteli  sonuçlar verebilen  yazılım  otomatik öğrenme tekniği ile çalışıyor.

Düşük çözünürlüklü bir görseli geliştirmek için onu genişletip büyütmek oldukça yavaş bir işlem ve ortaya çıkan dosya boyutu oldukça büyük oluyor. Ancak  Google  bu sorunların tümünü çözmüş gibi görünüyor.

RAISR bundan oldukça farklı çalışıyor. Yapay zeka üzerinde otomatik öğrenme tekniğiyle çalışan yazılıma , ilk önce zaten yüksek  kaliteli  görseller ve bunların  düşük   kaliteli  halleri besleniyor ve yazılımın iki görseli karşılaştırarak uygun filtreleri ve işlemleri bulması sağlanıyor.

Yazılım sadece bir görsel keskinleştirme işlemi gibi görünse de , ışık ve renk dengeleri , düz ve dokulu yüzeyleri , kenarlar ve köşeleri algılayarak işlem yapıyor ve sonuç oldukça  kaliteli  oluyor.

10.000 den fazla  düşük  ve yüksek  kaliteli  imajla beslendikten sonra RAISR  kendi  başına çalışmaya hazır hale geliyor.  Google  bu kadarla kalmıyor , ayrıca yazılımı piksellenme ve parazitlenmeye karşı da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 9 =