Astım soğuk havalarda artıyor

 soğuk   havalarda  göğüs hastalıkları başta olmak üzere özellikle  astım  hastalarının daha çok etkilendiği görülüyor.

haber7
0

Araştırmalara göre de kış aylarında  astım  rahatsızlığıyla hastanelere başvuruların arttığını belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab ,  astım  ve solunum yolu hastalıkları konusunda önemli bilgiler verdi.

Virüsler  soğuk   havalarda  daha kolay bulaşıyor

Soğuk ve kuru havaya maruz kalan solunum sisteminde , sistemin geneline yansıyan reaksiyonların görülebildiğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab “Soğuk hava solunum organlarının iç tabakasını kurutur ve travmatik etkiye neden olur. Buna bağlı olarak inflamasyon tetiklenip inflamatuar hücrelerin salınmasına ve bağışıklık sisteminde değişikliğe neden olabilir. Dolaylı olarak solunum sisteminin virüs enfeksiyonlarına karşı direnci azalır ve solunum yolu enfeksiyonu geçirme olasılığımız artar. Ayrıca bu virüsler aşırı  soğuk  ve kuru havada daha kolay bulaşır ve daha uzun süre havada asılı kalır. Solunum sisteminin salgıları  soğuk   havalarda  daha az akışkan olup virüslere karşı korumayı daha az sağlar” açıklamasında bulundu.

Egzersiz bronş daralmasını tetikler

Soğuk havaların , astımı olan hastalarda da bronş daralmasını tetiklediğinin altını çizen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hişam Alahdab “Buna bağlı olarak  astım  hastalarında daha erken yorulma görülür. Egzersiz esnasında gelişen bronş daralması daha ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 6 =