Kabataş ‘Martı’sı mimarları böldü

‘Kanatları açık martı’ şeklinde tasarlanan yeni  Kabataş  Transfer Merkezi’yle ilgili tartışmalar sürüyor Mimarlar Odası projeye karşı çıkarken , projenin mimarı Hakan Kıran ise , ‘Benim olmayan projeyi benimmiş gibi sundular’ diyo

milliyet
0

Kabataş’ta yapımı devam eden ve kanatları açık martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda “Martı Projesi” olarak bilinen , “Kabataş Transfer Merkezi Projesi”yle ilgili tartışmalar büyüyor. 2005’te Mimar Hakan Kıran tarafından tasarlanan proje 2018’de tamamlanacak. Proje kapsamında eski  Kabataş  İskelesi’nin de içerisinde olduğu 90 bin metrekarelik alan yeniden düzenlenecek ve 15 bin metrekarelik meydan ortaya çıkacak. 
İBB tarafından hayata geçirilecek projeye karşı çıkan İstanbul Kent Savunması üyeleri ile projenin mimarı Hakan Kıran arasındaki polemik ise yargıya taşınmış durumda. Mimar Kıran , kendisine yönelik eleştiriler nedeniyle Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Başkanı Sami Öztürk ve ÇED Danışmanı Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı’ya tazminat davası açarken , İstanbul Kent Savunması üyeleri ise projenin iptali için 15 bin imza topladıklarını duyurdu. 
“Biz betona beton deriz” başlığıyla açıklama yapan muhalif mimarlar , beton parçası hediye ettiklerini duyurdu. Martı Projesi nedeniyle tartışmaların odağında yer alan Kıran ise Milliyet’in sorularını yanıtladı. 
Basında yayımlanan görsellerin  Kabataş  Transfer Projesi’ne ait olmadığını belirten Kıran , şunları söyledi: 
‘Yalana başvurdular’
 “Dijital ortamda deforme edilerek 10 metre yüksekliğindeki Martı formundaki Ana Terminal Binası 50 metre ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =