Türkiye’nin ilk ve tek  milli   gübresi  Erciyes Üniversitesinin 4 öğretim üyesi tarafından Erciyes Teknopark’ında üretildi. Doğatech yavaş salınımlı gübre , yüzde 5 ile 25 arasında verim artışı sağlıyor.

milliyet
0

İHA

Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Mustafa Başaran ,  Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Uzun , Yrd. Doç. Dr. Adem Güneş , Yrd. Doç. Dr. Serkan Şahan , Erciyes Teknopark’ın da Türkiye’nin ilk ve tek  milli  gübre üretimini yaptı.

AZOT KAYBINI AZALTIYOR

Azotlu gübrelerde yaşanan kaybın önlenmesi ve Türkiye’deki yıllık 6 milyon tonluk gübre pazarını göz önünde bulundurarak böyle bir çalışmaya başlama gereği duyduklarını belirten Proje Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Başaran , “Tarımsal üretimimizde gübre kullanımımız yaklaşık 6 milyon ton civarında. Bunun parasal değeri de 6 milyar Türk Lirası. Bunun da yüzde 70’ini azotlu gübreler oluşturuyor. Azotlu gübre tüketim miktarımız da 4 milyon ton. Azot stabil bir bitki besin maddesi değil. Kayıpları çok fazla , yıkanma ve gaz şeklindeki kayıplarla birlikte , yüzde 25’lere varan bir gübre kaybı söz konusu. Bundan dolayı 500 milyon ile 1 milyar ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =