Hac için 335 bin kişi yeni kayıt yaptırdı

Türkiye den hacca gitmek için bu yıl  335  bin  kişi   yeni   kayıt  yaptırdı. Daha önce başvuranlarla birlikte  Hac  görevini yapmak isteyenlerin sayısının bu sene 2 milyonu aşacağı bildirildi.

milliyet
0

DHA

Diyanet İşleri Başkanlığı ndan yapılan açıklamada , bu sene  Hac  görevini yerine getirmek isteyen  335  bin kişinin ilk kez  kayıt  yaptırdığı belirtildi. Daha önce otomatik gerçekleştirilen  kayıt  yenileme işleminin ise 9 Ocak ta başlayıp , 31 Ocak a kadar devam edeceği kaydedildi. Daha önce  kayıt  yaptıran ve kayıtlarını bu yıl yenilemesi beklenen yaklaşık 1 milyon 700 bin hacı adayına bu yıl  335  bin kişinin eklenmesiyle , hacı adayı sayısı 2 milyonu aşacağı düşünülüyor.

KONTENJAN ARTTI , 80 BİN KİŞİ HACI OLACAK

Suudi Arabistan ın Mescid-i Haram bölgesinde sürdürdüğü genişletme çalışmaları kapsamında Türkiye , 4 yıldır 74 bin olan kotasına rağmen , bu kotanın azaltılması nedeniyle yaklaşık 60 bin kişiyi hacca gönderebiliyordu.

Geçen yıl 59 bin 200 olan hacı adayı kontenjanı , Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Suudi yetkililer arasında imzalanan 2017 Yılı  Hac  Protokolü çerçevesinde 80 bine çıkarıldı.


Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 3 =