Dört devlet başkanı ifadeye çağrılacak

Peru da Brezilyalı inşaat grubu hakkında yürütülen yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında görevdeki ve üç eski  devlet   başkanı   ifadeye  çağrılacak.

milliyet
0

Adalet Bakanlığı Hukuk Başmüşaviri Julia Principe , geçen aralık ayında  ABD hükümetiyle yaptığı bir ceza indirimi anlaşmasında Peru da aldığı kamu  ihaleleri için 29 milyon dolar rüşvet dağıttığını itiraf eden Oderbrecht İnşaat Grubu hakkındaki soruşturma kapsamında , ihalelerde onayı olan üç eski  devlet   başkanı Alejandro Toledo , Alan Garcia ve Ollanta Humala nın ifadelerine  başvurulacağını açıkladı.

Principe , ayrıca görevdeki  devlet   başkanı  Pedro Pablo Kuczynski nin de  konu hakkında görüşüne başvurabileceklerini belirtti.

Kuczynski , 2006 yılında Toledo eyaletinin başbakanıyken , Oderbrecht in  eyaletteki iki otoyol ihalesine girebilmesi için Kongre tarafından yapılan yasal  değişikliğe onay vermişti. Şirket o sırada başka bir kamu ihalesinde usulsüzlük  yaptığı gerekçesiyle soruşturma altında olduğundan kamudan yeni bir ihale  almasına olanak yoktu.

Pedro Pablo Kuczynski , verdiği onayda herhangi bir suistimal olduğu  iddiasını reddederken şirketin ifşa olan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =