Trump'ın Dışişleri Bakanı adayından "Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız" mesajı

ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın  Dışişleri   Bakanı  adayı Rex Tillerson , "Suriye meselesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la  tekrar  çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir." dedi.

ntv
0

Tillerson ,  Trump  tarafından aday gösterildikten sonra ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında Ortadoğu’da ABD’nin “liderliğinin” bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson , ABD’nin bölgede  tekrar  söz sahibi olabilmesi için “müttefikleriyle ve dostlarıyla”  tekrar  çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson , “Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksek müttefiklerimiz ve dostlarımızla  tekrar  çalışmak olmalıdır.  tekrar  geri döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda bulunduğumuz noktada hiçbirşey yapamayız.” dedi.

Suriye’de , Türkiye , Rusya , ve İran’ın politikalarının önemli bir yeri olduğunu belirten Tillerson şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan  la  tekrar  çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD’nin eksikliğinde kaygılandı ve yüzünü ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =