Kıbrıs haritaları bu akşam BM ye sunulacak

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ,  Kıbrıs  müzakerelerinde ülkelerin haritalarının BM ye sunulacağını açıkladı

haberturk
0

KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu , Cenevre deki  Kıbrıs  müzakerelerinde tarafların bu  akşam  karşılıklı olarak haritalarını BM’ye teslim edeceklerini bildirdi.

Burcu , BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında , "Toprak oranı konusunda Mont Pelerin de sağlanan bir uzlaşı vardı. Rum tarafının yüzde 28 ,2 ve Türk tarafının yüzde 29 ,2 diye yakınlaşması söz konusuydu. Taraflar bu çerçevede BM ye haritalarını sunacaklar" dedi.

Sözcü Burcu , BM harita uzmanının , Rum ve Türk harita uzmanlarıyla varılan mutabakat çerçevesinde teknik çalışmasını tamamlayıp  haritaları  koruma altına alacağını ifade etti.

Müzakerelerde , Birleşik  Kıbrıs  ın anayasasının değiştirilmesi , yenilenmesi gerekirse bu değişikliğin hangi kurallar çerçevesinde yapılacağının tartışıldığını belirten Burcu , şunları söyledi:

"Birleşik  Kıbrıs  ta en yüksek yargı organı Federal Yüksek Mahkeme olacak. Federal Yüksek Mahkemede temsil eşittir. Yani ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 2 =