Astana’da  her konuyu görüşürüz

 Suriye  Devlet Başkanı Beşar Esad , çatışan taraflar arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlecek görüşmelerde  her   konuyu  müzakere etmeye hazır olduklarını söyledi.

milliyet
0

Esad , Fransız basınına verdiği ve dün  Suriye  resmi haber ajansı SANA’da yayınlanan röportajında , Astana’daki siyasi müzakerelerin tarihi belirlendiğinde delegasyon gönderme niyetinde olduklarını belirtti. Astana’da yapılacak görüşmelerde “Her  konuyu  müzakere etmeye hazırız” diyen Esad , şöyle devam etti:

“Krizi sona erdirecek ya da Suriye’nin geleceğini konuşacak müzakereler için sınır yok. Ancak diğer taraftan masada kim olacak? Bunu henüz bilmiyoruz. Gerçek  Suriye  muhalefeti mi olacak? ‘Gerçek’ derken , kökleri Suriye’de olandan söz ediyorum. Suudi , Fransız ya da İngiliz değil. Müzakerelerin başarısı , buna bağlı.”

‘Sandığa gidelim’

Esad , “Devlet başkanlığınızla ilgili  konuyu  dahi görüşmeye hazır mısınız?” sorusu üzerine , “Evet , ama benim pozisyonum Anayasaya bağlı. Anayasada devlet başkanını göreve getirmek ya da ondan kurtulmak için mekanizma çok açık. Yani  eğer bu  konuyu  tartışmak isterlerse , anayasayı konuşmaları lazım” ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =