İran Rafsancani için yas tutuyor

 İran  İslam Devrimi’nin öncülerinden olan eski cumhurbaşkanı Haşimi  Rafsancani  , kalp krizi sonucu 82 yaşında , Tahran’da hayatını kaybetti.

milliyet
0

1989 ile 1997 arasında iki dönem  Cumhurbaşkanlığı  yapan  Rafsancani  , reformcuların ve ılımlı muhafazakar kesimin manevi lideriydi. Ölümünün ardından ülkede 3 günlük  yas  ilan edilen  Rafsancani  , bugün  İran  İslam Devrimi’nin manevi başkenti kabul edilen Kum kentinde toprağa verilecek.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu , Rafsancani’nin vefatının ardından ailesi ve  İran  halkına başsağlığı diledi. Bakan Çavuşoğlu , Twitter hesabından paylaştığı mesajında , “Rafsancani’nin ölümünü üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet , ailesine ve  İran  halkına başsağlığı diliyoruz” ifadesini kullandı.

İran lideri Hamaney’in , Rafsancani’nin ölümü dolayısıyla yayımladığı mesajında kullandığı ifadeler ise ikili arasındaki soğukluğun göstergesi olarak değerlendirildi. Hamaney , İran’da “Ayetullah” diye anılan  Rafsancani  için bir alt ilmi seviye olan “Hüccetül İslam” unvanını kullandı.

Etiketler: İran ,İslam ,bugün ,Tahran ,Haşimi ,Twitter ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 6 =